Celem terapii traumy jest przepracowanie wspomnienia traumatycznego, poradzenie sobie z przytłaczającymi emocjami, odzyskanie kontroli nad swoim życiem oraz nauczenie się samoregulacji.
Terapia TRAUMY ze zwierzętami to usługa, która oferuje wspomagane przez zwierzęta wsparcie emocjonalne osobom zmagającym się z różnymi problemami zdrowia psychicznego.
Można przytoczyć wiele ośrodków i programów, jednym z nich jest program dla brytyjskich weteranów wojennych w ramach, w którego próbują oni poradzić sobie z traumą, opiekując się osieroconymi nosorożcami w rezerwacie Care for Wild Rhino Sanctuary w RPA.
Natomiast w ośrodku Rosebud Alpacas ćwiczy się jogę w towarzystwie alpak – obecność tych zwierząt ma redukować stres.
W Polsce od lat z powodzeniem stosuje się terapię dzieci z autyzmem korzystają m.in. z dogoterapii oraz terapii z wykorzystaniem osłów. W programach dla seniorów psy biorą udział w aktywizacji ruchowej i intelektualnej chorych na Alzheimera.
Zwierzęta jakie wykorzystuje się w terapii to różne zwierzęta, głównie domowe, przy czym najczęściej spotykane są psy i koty. A wykorzystanie zwierząt do wsparcia emocjonalnego i fizycznego sięga swoją historią aż do 1600 roku. Obecnie tego typu usługi oferowane przez organizacje petoterapeutyczne są zróżnicowane. Programów, terapii, zajęć i warsztatów, w których główną rolę grają zwierzęta, począwszy od świnek morskich na delfinach skończywszy, jest coraz więcej.
Terapia z udziałem zwierząt ma kilka zalet, które obejmują zapewnienie towarzystwa, wsparcia oraz kochającego, nieoceniającego towarzystwa dla dzieci i dorosłych.
Zwierzęta – ich obecność, miłość, widok, dotyk – mogą wiele nam dać, ale musimy mieć w sobie gotowość, by to przyjąć.